نکات مهم در انتخاب کفش

همه ما تا کنون حتي براي يک بار هم  که شده مجبور شده ايم که کفش اسپرت ورزشي بخريم و بپوشيم. عده اي تنها به پوشيدن کفش هاي ورزشي عادت کرده و عده اي ديگر تنها به کفش هاي رسمي.

اما هر دوي اين عادات از ديدگاه اورتپدي تا حدي نادرست مي باشند. شايد تا زمانيکه جوان هستيم علت اشتباه بودن اين عادت ها را نفهميم. اما همين که کمي پا به سن بگذاريم آنگاه که از درد مفاصل و يا ساييدگي مهره هاي کمر قرص مسکن مي خوريم و فرياد مي کشيم مي توانيم ياد عادت هاي نادرست جوانيمان بيفتيم و کمي افسوس غفلت هايمان را بخوريم.

پوشيدن کفش مناسب در هنگام راه رفتن , دويدن , سر خوردن و... نه تنها سلامت پا را تضمين مي کند بلکه در طول عمر غضروف هاي ما بين مهره ها در ستون فقرات و زانو ها نيز بسيار تاثير دارد.

در ضمن انتخاب يک کفش مناسب در کنار زيبايي بايد به راحتي انگشتان پا و پاشنه توجه داشت. لازم است شرايط فيزيکي استخوانها و مفاصل پا را در ضمن استفاده از کفش در نظر گرفت.

بايد بدانيم که هر کفش براي فعاليتي خاص طراحي مي شود.  براي ورزش کردن , دويدن و قدم زدن لازم است کفش اسپرت به پا کرد و براي مهماني رفتن کفش رسمي!

در اينجا مي خواهيم شما را به دانستن چند نکته ساده در زمينه خريد کفش مناسب دعوت کنيم تا در هر سني که هستيد بتوانيد از شروع درد هاي مفاصل و آسيب هاي استخواني که ممکن است در آينده اي نه چندان دور در انتظارتان باشد جلو گيري کنيد.

نکات ساده و مهم

1- براي خريد کفش چه ورزشي و چه رسمي بهتر است در روز اقدام کنيد. اکثر اوقات در اثر نشستن زياد و عدم داشتن تحرک کافي در طول روز , ممکن است پنجه هاي پا کمي متورم شوند. براي اينکه اين تورم شما را در انتخاب سايز مناسب کفش دچار مشکل نکند بهتر است از خريد کفش در شب خودداري کنيد.
2- براي خريد يک کفش نو , از کفش هاي قديمي و کهنه خود کمک بگيريد. آنها را بر روي سطحي مسطح بگذاريد و نقاط و محل هايي که ساييدگي بيشتري با زمين داشته اند شناسايي کنيد. در زمان خريد سعي کنيد کفشي را انتخاب کنيد که در اين نقاط داراي استحکام بيشتري باشد.3- اکثر اوقات افراد به دليل ترس داشتن از تنگي کفش , سعي در خريد کفش با سايز بزرگتر را دارند.  اين را بدانيد که پا هاي شما بزرگ نمي شوند.خطرات و ضررهاي پوشيدن کفش بزرگتر , کمتر از پوشيدن کفش تنگ نيست.4- کفش هاي قديمي خود را بر روي يک سطح صاف بگذاريد. اگر هر دو لنگ کفش داراي انحنايي به سمت داخل بودند حتما لازم است که کفش با استحکام بيشتر و سنگينتر از نظر وزن انتخاب شود و اگر هر دو لنگ داراي انحنا به سمت بيرون باشد لازم است کفشي سبک تر از نظر وزن انتخاب شود.5-اگر مي خواهيد کفش ورزشي را براي دويدن انتخاب کنيد لازم است اين کفش حتي المقدور از انحناي کمتري بر خوردار باشد و اگر کفش را براي نرمش کردن و ورزش هاي سبک نياز دارد لازم است کفش داراي انحنايي دقيق مطابق با کف پا باشد.6- مي دانيم که هر کس سليقه خاص خود را دارد . اما بسيار توصيه مي شود که کفش مخصوص ورزش و نرمش را از رنگ هاي روشن انتخاب کنيد.7-در اکثر اوقات تعمير کفش هاي رسمي چندان لطمه اي به پا نمي زند. اما تعمير کفش هاي ورزشي , به دليل بر هم زدن تعادل حجم و فضاي داخلي آن که معمولا توسط کارخانه هاي سازنده کارشناسي مي شود چندان صحيح نيست.8- کفش هاي ورزشي و اسپرت را براي شستشو داخل ماشين هاي لباس شويي نيندازيد. به دليل جذب شدن آب و ماندن در فضاهاي داخل , کيفيت کفش پايين آمده و ممکن است بعد از آن با مصيبت بوي بد پا  مواجه شويد.9- سعي کنيد که قالب کفش دقيقا براي پاي شما ساخته شده باشد و حتي المقدور از استفاده از کفي هاي مختلف براي مناسب شدن فضاي داخل کفش خودداري کنيد.