تخفیفهای پلکانی شگفت انگیز پادوس تا 50% را از دست ندهید.یک فرصت استثنایی خرید
تخفیفهای پلکانی شگفت انگیز پادوس تا 50% را از دست ندهید.یک فرصت استثنایی خرید

انتخاب کفش مناسب پا با نگاه سلامتی

انتخاب کفش مناسب پا با نگاه سلامتی

انتخاب کفش مناسب پا با نگاه سلامتی

کفش مناسب می تواند به سالم نگه داشتن پاهای شما و بدن از آسیب دیدگی کمک کند.
کفش باید پاشنه و پاهای شما را پوشش دهد تا احساس راحتی داشته باشید.
برای انتخاب کفش مناسب، بهتر است در آخر روز خرید کنید.
هر بار که کفش خریداری می کنید ، اندازه گیری کنید، معمولا یک پا از دیگری اندکی بزرگتر است و اندازه و شکل کف پا نیز با افزایش سن تغییر می کند.
اگر ورزش کار هستید، کفشی انتخاب کنید که برای آن ورزش طراحی شده است.
در مورد هرگونه مشکلی در مورد پا یا کفش با یک متخصص مراقبت های بهداشتی (مانند پزشک جراح یا فیزیوتراپی) صحبت کنید.

 

انتخاب کفش مناسب پا با نگاه سلامتی
انتخاب کفش مناسب پا با نگاه سلامتی

کفش ورزشی پیاده روی ویتارا پادوس

کفش ویتارا رانینگ پادوس

کفش مناسب چه کمکی به پا (قلب دوم) می کند!؟

کفش مناسب برای پا:

 • پا را به خوبی پوشش داده و حفاظت می کند. قسمت میانی کفش ، از نظر فنی ، قسمت اصلی کفش به حساب می آید. که نرمی ، انعطاف و حفاظت از پا را فراهم می کند. شاید تعجب کنید که اهمیت کفش به قدری است که نیروی مصرف شده توسط بدن را به حد قابل توجهی کاهش می دهد و نیرویی که برای حرکت از طرف بدن مصرف می شود، بسیار کمتر از حالت پیاده روی بدون کفش است.
 • کف پا را ساپورت می کند – کفش شما هنگام لمس زمین باید به تراز و تعادل کف پا کمک کند.
 • احساس راحتی ایجاد می کند – پاهای شما در همان لحظات اولیه پوشیدن کفش باید احساس راحتی بکند.
 • باید اندازه متناسبی داشته باشد – حتما در داخل کفش به اندازه حداقل 1 سانتی متر فضای خالی داشته باشید. کفش شما باید به اندازه کافی پهنا و درازا داشته باشد که متناسب پای شما باشد یا اصطلاحا فیت پا باشد. کفش باید حس پوشش کامل داشته باشد ولی نه اینکه تنگ باشد.
  کفش ورزشی مناسب پای شما
  کفش ورزشی مناسب پای شما

   

روش درست انتخاب کفش مناسب پا

«جا باز می کند» این جمله یک حرف غیر منطقی است، هرگز به این جمله اعتماد نکنید، به هنگام پوشیدن کفش ورزشی به فاصله 1-2 دقیقه باید احساس راحتی بکنید، وگرنه این کفش مناسب پای شما نیست.

 • سعی کنید حتما ، کفش ورزشی خود را از فروشگاه تخصصی کفش خریداری کنید. معمولا در چنین فروشگاههایی (چه یک فروشگاه اینترنتی و چه فروشگاه معمولی) راهنمایهای کافی برای مطالعه و یا افراد فنی برای آموزش انتخاب کفش مناسب وجود دارند. همچنین به راحتی می توانید اندازه کفش مناسب خود را نیز انتخاب نمایید.
 • کفش را بعد از ورزش یا در پایان روز بخرید. این امر به شما اطمینان می دهد که وقتی پای شما در بزرگترین حالت قرار دارد ، احساس راحتی کنید.
 • جورابی را که در هنگام انجام فعالیت ورزشی خاص یا فعالیت روزمره خود استفاده می کنید در هنگام اندازه گیری کفش خود به پا کنید.
 • توصیه می کنیم به هنگام خرید کفش حتما پای خود را اندازه گیری کنید. در مقاله جداگانه ای نحوه درست اندازه گیری سایز پا را آموزش خواهیم داد. به ویژه در مورد کفش های ورزشی که فشار زیادی تحمل می کند و سایز نامتناسب باعث آسیب شدید به پا می شود. به علاوه با افزایش سن ، اندازه پاها هم بزرگتر شده و پهن تر می شود. از آنجا که اندازه دو پا نیز اندکی با هم متفاوت است، این موضوع نیز می تواند کار شما را سخت تر کند.
 • به هنگام پوشیدن کفش ، بررسی کنید که بتوانید تمام انگشتان پا را حرکت دهید. به خاطر داشته باشید که در هنگام راه رفتن یا دویدن یا انجام حرکات ورزشی، انگشتان خود را در داخل کفش حرکت می دهید و برای اینکه در طول ورزش کردن احساس راحتی داشته باشید، باید انگشتانتان در داخل کفش فضای کافی داشته باشند.
 • «جا باز می کند» این جمله یک حرف غیر منطقی است، هرگز به این جمله اعتماد نکنید، به هنگام پوشیدن کفش ورزشی به فاصله 1-2 دقیقه باید احساس راحتی بکنید، وگرنه این کفش مناسب پای شما نیست.

نحوه انتخاب کفش ورزشی مناسب به صورت انلاین

 • برای اطمینان از راحتی و متناسب بودن کفش در پایتان، چند قدم با کفش جدید راه بروید یا اگر فروشنده (در فروشگاه تخصصی) اجازه دهد چند قدم بدوید.
 • اطمینان حاصل کنید که کفش پاشنه پا را به خوبی پوشش می دهد. هنگام حرکت پاشنه کفش شما نباید در داخل کفش بلغزد یا شل قرار بگیرد.
 • علاوه بر طول پا به هنگام اندازه گیری یا امتحان کردن کفش ، به عرض پا نیز توجه کنید. گاهی اوقات برخی از کفش ها در 2 قالب پهنا با یک طول ثابت تولید می شوند.
 • داخل کفش را بررسی کنید تا برچسب ها ، درزها یا مواد دیگری را که ممکن است پا را تحریک کنند، بررسی کنید.
 • کف پا را هم بررسی کنید که به اندازه کافی محکم باشد، تا از پاها در برابر اشیاء مضر یا برنده محافظت کنند؟ آیا به اندازه کافی پا را در بر می گیرد؟ سعی کنید هم روی یک سطح نرم و هم روی یک سطح سخت قدم بردارید.
 • اگر ورزشی خاص انجام می دهید، ایده خوبی است که از کفش های طراحی شده برای آن ورزش استفاده کنید. کفش های خاصی وجود دارد که برای تنیس ، فوتبال ، والیبال، دویدن ، دوچرخه سواری ، پیاده روی، بدنسازی، ایروبیک، زومبا، و سایر ورزش ها طراحی شده است. هرکدام از طراحی ، مواد و وزن متفاوتی برخوردار هستند تا بتوانند از پا در مقابل فشارهای فعالیت خاص محافظت کنند.
 • نکته دیگر اینکه کفش باید شکل کلی پا را به خود بگیرد، اگر کف پا یا روی پا دارای فضاهای خالی غیرعادی است حتما از خرید آن اجتناب نمایید.

به دنبال کفش پیاده روی یا دویدن هستید؟

 • کفش پادوس | دویدن یا پیاده روی
  کفش پادوس | دویدن یا پیاده روی

  اگر به کفش پیاده روی مناسب احتیاج دارید،به دنبال کفشی سبک باشید که شوکهای وارد شده به پاشنه را مهار کرده و محوطه پایین تر از قوزک پا را بپوشاند. این ویژگی می تواند به کاهش درد یا سوزش ناشی از راه رفتن و حتی کاهش حساسیت کف پا کمک می کند. برخی از ورزشکاران علاقمند به پیاده روی کف گرد را در کفش خود ترجیح می دهند، تا بتوانند وزن خود را به سهولت از پاشنه به پنجه منتقل کنند.

 • اگر برای دویدن به کفش نیاز دارید و یک کفش استاندارد و شیک را ترجیح می دهید ، باید به دنبال کفشی باشید که توانایی جذب شوک های عمومی محیطی را در مقابل پا داشته باشد و در برابر پیچش های ناگهانی هم مقاومت خوبی داشته باشد. به عبارتی نباید به سادگی پیچ بخورد. این ویژگی ها ممکن است به محافظت در برابر آسیب ساق پا ، تاندونیت ، درد پاشنه پا ، شکستگی یا ترک خوردگی پا و سایر صدمات خطرناک کمک کند.
 • برخی افراد تمایل به استفاده از کفش های بدون جوراب دارند که اصطلاحا کفش پابرهنه (مینیمالیستی) گفته می شود. ویژگی اصلی این کفشها این است که پای شما تقریبا با زمین در تماس است، به گونه ای که انگار پابرهنه در حال دویدن هستید. این نوع کفش ها به جز اینکه پوششی برای پا بوده و در برابر اشیاء مضر روی زمین از پا محافظت کنند، کار دیگری نمی کنند. برخی از کفش های پابرهنه از ویژگی های تخصصی تری هم برای برخی ورزشهای حرفه ای برخوردار هستند که از حوصله این مقاله خارج است و در بحث ویژه ای بررسی خواهد شد.

روش درست انتخاب کفش مناسب پا

اگر کفش های شما خیلی تنگ ، خیلی شل و یا به اندازه کافی پوشش اطراف پا را ایجاد نمی کند، فعالیت بدنی ممکن است روی پاها ، مچ پا ، اندام های پایینی بدن و سایر مفاصل خطرناک یا دست کم تنش زا باشد. فشار مداوم می تواند عاملی جدی برای درد و یا جراحات باشد.

انتخاب نامناسب کفش می تواند به صدمات ورزشی رایجی از جمله پارگی عضلات ساق پا و درد تاندون آشیل استخوانهای کوچک پا ، ناخن های درشت یا مشکلات درد کمر را باعث شود. چنین جراحاتی ممکن است فعالیت بدنی و ورزشی شما را به میزان قابل توجهی محدود یا حتی متوقف کند.

انتخاب کفش مناسب می تواند به جلوگیری از صدمه کمک کند.

کفش دویدن و کتونی پیاده روی پادوس

اگر کفش نامناسب به پا کنید چه اتفاقی می افتد؟

اگر کفشی که می پوشید برای فعالیتی که انجام می دهید یا شرایط و توده بدنی یا مکانیک طبیعی پا مناسب نباشد، احتمال آسیب دیدگی می تواند به مراتب افزایش یابد. به عنوان مثال الزامات و کفش متفاوتی برای استفاده در خاک ساحل و ورزش های روی شن وجود دارد ، در حالی که برای دویدن و یا پیاده روی روی جاده یا تردمیل کفش متفاوتی نیاز است.

پوشیدن کفش اشتباه (نه لزوما غیراستاندارد) می تواند درد یا ورم مفاصل در زانوها ، رانها و به خصوص در مچ پا را ایجاد و یا تشدید نماید. حتی استفاده کوتاه مدت از یک کفش اشتباه می تواند درد در استخوانها و مفاصل شما را باعث شود و در ساده ترین حالت ممکن است بافت نرم و عضلات پا و ساق پا را دردناک کند. به ویژه اگر مدت زیادی از روز به دلیل شغل خود ایستاده اید این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می کند.

کفش ورزشی یا پیاده روی یا هر نوع کفش دیگری تاثیر بسزایی در راه رفتن و حرکت شما می گذارد. حرکت پاهای شما در طی هر مرحله ای بر چگونگی تدارم حرکت و شروع قدم بعدی اثر می گذارد. وقتی به طور صحیح قدم بردارید، ابتدا قسمت جلویی پاشنه شما با زمین تماس برقرار می کند. سپس قوس پا اندکی به سمت داخل می چرخد، و اجازه می دهد تا سینه پا و سپس انگشت بزرگ با زمین تماس برقرار کند. در این لحظه پاشنه پا از زمین جدا می شود و شما امکان می دهد تا با استفاده از سینه و انگشتان پا به زمین فشار وارد کنید و به جلو حرکت کنید.

برخی افراد قوس کف پایشان با دیگران متفاوت است، یا قوس ، انحنای بیشتری دارد یا کمتر (کف پای صاف) که هر یک از این شرایط باعث ایجاد مشکل در پا می شود. این موضوع می تواند در کنار استفاده از یک کفش غیر متناسب، احتمال استرس و درد را بیشتر کند.

برخی از کفش ها از جمله کفشهای پاشنه بلند یا کفش های دارای ساق بلند (چکمه ها) برای فعالیت های ورزشی مثل پیاده روی یا کوهنوردی یا دویدن در مسیر یا روی تردمیل مناسب نیستند.

به یاد داشته باشید، کفش مناسب می تواند علاوه بر پیشگیری از مشکلات مفاصل و پا ، به کاهش ، کنترل و حتی بهبود دردهای پا کمک کند. کم شدن درد ، ارتباط مستقیمی با افزایش فعالیت های ورزشی شما دارد. در این زمان باید بگوییم ، شما کفش مناسب خود را پیدا کرده اید!

 

اگر در این باره نظری دارید، حتما با ما به اشتراک بگذارید.

این پست را به اشتراک گذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.