تخفیفهای پلکانی شگفت انگیز پادوس تا 50% را از دست ندهید.یک فرصت استثنایی خرید
تخفیفهای پلکانی شگفت انگیز پادوس تا 50% را از دست ندهید.یک فرصت استثنایی خرید

10 نکته برای انتخاب کفش ورزشی مناسب

10 نکته برای انتخاب کفش ورزشی مناسب

10 نکته برای انتخاب کفش ورزشی مناسب

خلاصه

به کفش ورزشی مخصوص فعالیت بدنی که برای خود انتخاب می کنید به عنوان یک اصل اساسی در مسیر ایجاد یک سبک زندگی سالم نگاه کنید. اگر ساختار بدنی خود را از پایین به بالا بسازید ، باید از کفش مناسب شروع کنید. صنایع تولید کفش عموما شما را در مسیر انتخاب یک کفش مناسب برای فشن و مد سوق می دهند، در حالی که مهم ترین رکن انتخاب یک جفت کفش ورزشی مناسب باید به طور اصولی براساس عملکرد، تناسب و جلوگیری از بروز آسیب بنا نهاده شود. با رعایت این 10 نکته مهم می توانید یک جفت کفش مناسب برای خود را پیدا کنید.

در زمان خرید این موارد را برای انتخاب یک کفش مناسب ورزشی در نظر بگیرید:

1. انتخاب خود را بر اساس فعالیت انجام دهید

کفش های بسکتبال برای بسکتبال طراحی شده اند. کفش های تنیس برای تنیس طراحی شده اند. کفش های مناسب دویدن در سالن و روی تردمیل هم با کفش مخصوص دویدن در محیط باز تفاوتهای آشکاری دارد که باید آنها را تشخیص دهید. باور کنید یا نه ، این موضوع به هیچ وجه مشابه صنعت نفتی و صنایع مد و فشن نیست که بدون در نظر گرفتن نیازهایتان ، شما را برای خرید کفش های بیشتر ترغیب کند.

امروزه تولید کنندگان و پیشروان صنعت کفش ، این محصول را برای کمک به تسهیل فعالیت های مناسب هر نوع ورزش خاص طراحی می کنند، تا ورزشکاران بتوانند عملکرد بهتری داشته باشند و احتمال بروز آسیب دیدگی را به حداقل برسانند. به عنوان مثال ، کفش بسکتبال با یک کف صاف و مناسب برای چنگ زدن به زمین و افزایش اصطکاک در هنگام انجام حرکات سریع و چابک طراحی شده اند. همچنین در اطراف مچ پا نیز برای جلوگیری از آسیب به مچ پا از محافظهای جانبی نیز استفاده می شود. کفش های دویدن نیز با توجه به نوع سطحی که استفاده می شوند، ویژگی های متفاوتی دارند که از جمله نرمی و انعطاف بیشتر در زیره و حمایت در اطراف پا را داراست.

اگر به عنوان مثال هم در محیط باز و هم در سالن تمرین می کنید از هر دو نوع کفش مختلف پیاده روی و دویدن در سالن و تردمیل و هم از نوع کفش های پیاده روی ویژه محیطهای باز و احیانا مرطوب استفاده نمایید. در چنین شرایطی درست است که احتمالا هزینه بیشتری نسبت به تهیه یک جفت کفش می پردازید ولی مطمئن باشید که اگر چند نوع فعالیت در محیطهای مختلف دارید، عملکرد بهتری خواهید داشت و در دراز مدت هم از آسیب های ورزشی بیشتر درامان خواهید بود و هم پیشرفت عملکردتان نیز بهبود موثرتری خواهد داشت.

2. کفش را بر اساس زمان تعویض کنید

یکی از بدترین کارهایی که می توانید با بدن خود انجام دهید ،این است که یک جفت کفش که از حالت اولیه خود خارج شده است را مرتبا و به طور مداوم بپوشید. کفش ها به گونه ای طراحی شده اند که از پا و مچ پا پشتیبانی و حفاظت می کنند ، اما با خراب شدن کوسن داخلی ، تمام بدن شما تحت تاثیر آن دچار فشار و آسیب خواهد شد. در حقیقت ، یکی از نشانگرهای اصلی برای فهمیدن اینکه باید کفش خود را تعویض نمایید، زمانی مشخص می شود که فشار بر ماهیچه های ساق پا وارد می کنید – ساییدگی زیره کفش باعث فشار بیشتر در قسمت تحتانی بدن می شود و به درد در شانه ها ، زانوها و عضلات باسن منجر می شود.

آکادمی ملی ورزشی آمریکا نکات زیر را برای تصمیم گیری در مورد زمان تعویض کفش را ارائه می دهد که در چنین وضعیتی باید کفش ورزشی خود را تعویض نمایید.

  • بعد از تقریباً 500 کیلومتر دویدن یا پیاده روی. (اگر در روز 10 کیلومتر می دوید تقریبا 2 ماه)

  • بعد از تقریباً 45 تا 60 ساعت دویدن روی تردمیل ، ورزش هوازی ، تنیس ، بسکتبال یا ورزشهای مشابه.

  • هنگامی که کفش روی یک سطح صاف قرار می گیرد ، کف کفش به صورت صاف و بدون برجستگی دیده شود. به عبارتی بخش میانی زیره حالت انعطاف پذیری خود را از دست داده باشد.

نکته دیگری که در این مورد باید توجه شود این است که حتی اگر کفش به طور مرتب پوشیده نشده است ، باید آنها را بعد از یک سال تعویض کنید – دلیل این است که آنها حتی در صورت استفاده نکردن ممکن است شرایط محیطی بر آنها تاثیر بگذارد ، به عنوان مثال ، یک کفش که در بیرون یا در یک مکان آفتابی مانده است ، ممکن است در نهایت شروع به تغییر شکل کند و حالت استاندارد و اولیه خود را از دست بدهد.

اگر بسیار فعال هستید ، ممکن است هر دو ماه یکبار کفش خود را تعویض کنید. این ممکن است به نظر هزینه بر باشد ، اما اگر هزینه های پزشکی درمان یک آسیب ورزشی را در نظر بگیرید و دور بودن از ورزش و فعالیتهای بدنی خود را مخصوصا اگر یک ورزشکار حرفه ای هستید را مورد نظر بگیرید، در مقابل هزینه ای که برای تعویض کفش خود می کنید واقعا مبلغی ناچیز خواهد بود.

بهترین برند کفش ایران

3. بودجه خود را تنظیم کنید

کفش ورزشی در حدود 100 هزارتومان تا تا 2 میلیون تومان است. احتمالا استرس خرید یک کفش که به نظرتان خیلی دوست داشتنی و زیبا بوده و قیمت بالایی دارد را تجربه کرده اید که قطعا با شما موافقم که استرس جالبی نیست.

قبل از اینکه خرید انجام دهید، حتما قیمتها را بررسی نمایید و البته با بودجه خود نیز تصبیق دهید. اگر بودجه شما محدود است، اصلا کفش های گرانقیمت تر را حتی امتحان هم نکنید.

نکته اصلی و ترفند این است که باید با خودتان منطقی باشید، نباید از یک جفت کفش 100 هزار تومانی انتظار یک کفش 2 میلیونی را داشته باشید. اما مطالعاتی در برخی از کشورهای پیشرفته انجام شده است که نشان داده است که اساسا کفش های با مارک های آن چنانی هم از همان موادی ساخته شده اند که کفش های ورزشی دیگر با آنها ساخته می شوند و تفاوت واقعی به خاطر ارزش برند و نام تجاری حک شده روی کفش است و نه چیزی بیشتر!

به توصیه اکثر متخصصان این حوزه تعیین بودجه حدود 150 تا 500 هزار تومان برای تهیه کفش ورزشی کافی است که در اکثر مواقع با کیفیت محصولات با قیمت های بالاتر مشابهت چشم گیری دارد. استفاده از فروشهای شگفت انگیز یا تخفیف های ویژه نیز می تواند به کاهش هزینه های شما کمک کند.

4. متناسب شوید

احتمالا سایز پای شما در تمام طول بزرگسالی تان ثابت باقی بماند (مثلا سایز 42) اما پاها با گذشت زمان اندکی رشد و تغییر می کنند، عواملی مانند افزایش وزن، یا کاهش وزن، بارداری یا آسیب دیدگی پایین تنه می تواند باعث تعییر اندازه پا شود.

قبل از انتخاب کفش از متصدی فروشگاه یا مشاوره آنلاین در فروشگاه اینترنتی کمک بگیرید تا به شما نحوه اندازه گیری درست پا را بیاموزد، برای این کار مقالات خوبی در وب سایت پادوس وجود دارد که می توانید از آنها بهره بگیرید. همچنین ممکن است برخی از کفش های موجود در فروشگاههای آنلاین دارای بروشور اندازه گیری سایز باشند که به شما در انتخاب کفش مناسب کمک بسیاری می کنند. این کار به یک انتخاب هوشمندانه در مورد کفش هایی که انتخاب و خرید می کنید کمک می کند.

همچنین برخی از برندهای کفش با سایزهای کوچک یا بزرگ کار می کنند و ممکن است سایز 42 در کفش مجلسی با سایز 42 کفش اسپورتی مشابهت نداشته باشد.

اگر سایز پای چپ و راست شما اندکی با هم متفاوت است، ایرادی ندارد ، اکثر مردم این چنین هستند و از این بابت نگرانی نداشته باشید، کافی است سایز انتخابی خود را بر اساس پای بزرگتر خود انتخاب کنید. اما اگر یک پای شما از دیگری بیش از یک سایز فرق داشته باشد، باید احتمالا دو جفت کفش تهیه کنید یا از کفش های ناسازگار سفارشی استفاده نمایید.

5- از خرید بر اساس برند خودداری کنید

فرقی نمی کند که شما عاشق کدام برند کفش باشید، نایک، آدیداس، اسکیجرز و … ممکن است کفش مناسب پای شما را در این برند بخصوص نتوانید پیدا کنید. هنگام خرید کفش بدون توجه به برند و صرفا با تناسب کفش با فعالیت بدنی خود یا راحتی در هنگام استفاده توجه کنید و با معیارهای واقعی و نه براساس برند کفش خود را انتخاب نمایید.

6. خرید کفش در اواخر روز

با گذشت روز پاها متورم می شود، اگر در آخر روز کفش خود را انتخاب کنید معمولا چون پاها در بزرگترین حالت خود قرار دارند، کفشی که انتخاب می کنید ، برایتان مناسب تر خواهد بود. البته در مورد کفش های با بند اندکی موضوع متفاوت است و می توانید با بند کفش سایز خود را تنظیم کنید ولی اساس کار همین است . اگر می خواهید که به صورت آنلاین کفش خود را انتخاب نمایید، توصیه ما این است که در اواخر روز اندازه پایتان را بگیرید تا به انتخاب کفش مناسب کمک بیشتری بکند.

7. جوراب های خود را بپوشید

همانطور که در مقالات دیگری نیز گفته ایم، هنگامی که کفش می خرید یا می خواهید اندازه پایتان را برای یک فعالیت ورزشی اندازه کنید، حتما جورابی که به هنگام آن فعالیت ورزشی به پا می کنید را بپوشید و بعد کفش مورد نظر را امتحان کنید. توصیه می کنیم اگر از فروشگاه فیزیکی خرید می کنید، از جوراب شخصی خودتان استفاده کنید و نه از جورابی که در فروشگاهها برای امتحان در اختیارتان می گذارند.

10 نکته برای انتخاب کفش ورزشی مناسب

8. فضایی در جلو کفش باقی بگذارید

اگر تاکنون خود را مجبور کرده اید در کفش هایی که خیلی تنگ است ورزش کنید ، می دانید که چقدر دردناک است.

قانونی غیر رسمی بین ورزشکاران حرفه ای بسکتبال وجود دارد که با نام «قانون شست پا» نام دارد، به این صورت که به اندازه عرض شست پا در جلو کفش فضا باقی بماند، این فضا برای جابجایی در هنگام ورزش و فضای لازم برای متورم شدن پا در هنگام ورزش لازم است.

9. به خودتان فرصت دهید تا کفش های زیادی را امتحان کنید

وقتی به خرید کفش ورزشی می روید، باید بدانید که تقریباً هر جفتی را که می تواند در چهارچوب بودجه شما بگنجد، یا مناسب اندازه و نوع فعالیت شماست را می توانید امتحان کنید.
اگر کفش مناسبی را که قبلا به پا کرده اید و از آن راضی بوده اید، عموما انتخاب مجددا همان نوع کفش ایده خوبی به نظر می رسد، هرچند ممکن است به دلیل تغییر در تکنولوژی یا طرح توسط تولید کننده همیشه این روش مناسب نباشد، اما به طور کلی می تواند موثر باشد.

اگر مایل هستید که کفش خود را تغییر دهید معمولا با چالش جدی تری مواجه هستید که باید حداقل 5 جفت کفش مختلف را امتحان کنید.

اما به خاطر داشته باشید که گرانتر بودن کفش به معنی این نیست که داخل آن کفش احساس راحتی بیشتری خواهید داشت.

10. سیاست های مرجوع نمودن محصول به فروشگاه را بررسی کنید

به طور کلی هر فروشگاهی چه فیزیکی و چه آنلاین سیاست های مرجوع کالا را دارد. در فروشگاههای فیزیکی این رویه چندان عمومیت ندارد ولی به صورت لفظی ممکن است قولهایی به شما داده شود که البته ضمانت اجرایی چندانی ندارد.

اما در حالت کلی برای فروشگاههای آنلاین پادوس به این شکل است که تا 7 روز از زمان خرید در صورتی که محصول استفاده نشده باشد بدون هیچ حرف و حدیثی محصول مرجوع می شود. در صورتی که محصول به هر دلیلی مورد پسند مشتری نباشد، بدون اخذ هزینه اضافی محصول بازگشت شده یا تعویض می شود که بسته به نظر مشتری هر مورد از دو گزینه قابل انجام می باشد و در صورت مرجوع شدن محصول ، هزینه پرداخت شده عینا به حساب مشتری (به همان شماره کارت انجام تراکنش ) واریز می شود.

اگر از فروشگاه فیزیکی خرید می کنید در مورد رویه های بازگردانی محصول مطمئن شوید تا دچار مشکلات بعدی نشوید.

حرف آخر

به طور کلی هر فروشگاهی چه فیزیکی و چه آنلاین سیاست های مرجوع کالا را دارد. در فروشگاههای فیزیکی این رویه چندان عمومیت ندارد ولی به صورت لفظی ممکن است قولهایی به شما داده شود که البته ضمانت اجرایی چندانی ندارد.

اما در حالت کلی برای فروشگاههای آنلاین پادوس به این شکل است که تا 7 روز از زمان خرید در صورتی که محصول استفاده نشده باشد بدون هیچ حرف و حدیثی محصول مرجوع می شود. در صورتی که محصول به هر دلیلی مورد پسند مشتری نباشد، بدون اخذ هزینه اضافی محصول بازگشت شده یا تعویض می شود که بسته به نظر مشتری هر مورد از دو گزینه قابل انجام می باشد و در صورت مرجوع شدن محصول ، هزینه پرداخت شده عینا به حساب مشتری (به همان شماره کارت انجام تراکنش ) واریز می شود.

اگر از فروشگاه فیزیکی خرید می کنید در مورد رویه های بازگردانی محصول مطمئن شوید تا دچار مشکلات بعدی نشوید.

این پست را به اشتراک گذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.